Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

Εξαιρετική η Ματίνα Νούλα στα 5χλμ στη Θεσσαλονίκη, δείγμα του ταλέντου της έδειξε η Βασιλική Νικοπούλου

Από… 20.000 δρομείς «πλημμύρισε» η Θεσσαλονίκη, όπου πραγματοποιήθηκε για όγδοη χρονιά ο Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος. Η νύχτα έγινε μέρα στη Θεσσαλονίκη, όπου η συμμετοχή δρομέων κάθε ηλικίας, από 12 έως 87 ετών, οι σπουδαίες επιδόσεις, που περιλάμβαναν ρεκόρ αγώνων, αλλά και οι εκπλήξεις που είχαν ετοιμάσει οι διοργανωτές, δημιούργησαν ένα εντυπωσιακό θέαμα.imimarathonios-salonica2019

Πιστοί στο ραντεβού με τα σπουδαία δρομικά γεγονότα ανά την Ελλάδα, Ευρυτάνες δρομείς πήραν μέρος στα διάφορα αγωνίσματα και πέτυχαν πολύ αξιόλογες επιδόσεις. Ενδεικτικά, η Ματίνα Νούλα (1998) έτρεξε στα 5 χιλιόμετρα και με χρόνο κάτω από είκοσι λεπτά (19:34) τερμάτισε 11η στην Κατηγορία Γυναικών. Ήταν 7η στις Γυναίκες 19-34 ετών και 66η στη Γενική Κατάταξη.

Δείγμα του ταλέντου της έδειξε στη Θεσσαλονίκη και η 13χρονη (!) Βασιλική Νικοπούλου, που πέτυχε επίδοση 24:14 στο 5άρι και κατετάγη 6η στην κατηγορία κοριτσιών κάτω των 15χρ· ήταν 39η στις γυναίκες 188η στη Γενική. Έτρεξε, επίσης, η Ειρήνη Δανιήλ (1991), που κάλυψε την ίδια απόσταση σε 34.14, στην 811η θέση στις Γυναίκες.

Στον αγώνα των 5χλμ έτρεξαν περίπου… 9.000 άνθρωποι (!). Η υψηλών προδιαγραφών διαδρομή, οι ιδανικές καιρικές συνθήκες, οι εξαιρετικές επιδόσεις και η ενθουσιώδης ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι χιλιάδες θεατές ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τη διοργάνωση του Νυχτερινού Ημιμαραθώνιου.