Κυριακή, 26 Μαΐου 2019

ev media-logo

Εξαιρετική εμφάνιση της Ματίνας Νούλα στη Θεσσαλονίκη, όλες οι ευρυτανικές συμμετοχές στον Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος»

Σχεδόν 20.000 άνθρωποι, δρομείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, πήραν μέρος στον 14ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος», που διεξήχθη την Κυριακή 14/4 στη Θεσσαλονίκη. Πολύ αξιόλογη ήταν η παρουσία των Ευρυτάνων.noula-aroniadas-tasiouli-lingos

Δρομείς από πέντε ηπείρους και 51 χώρες, προερχόμενοι ακόμα και από μέρη όπως η Ζιμπάμπουε, η Κινεζική Ταϊπέι, οι Μπαχάμες και το Ουζμπεκιστάν, συμμετείχαν στον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος», που έγινε για 14η χρονιά. Πήραν μέρος συνολικά 20.000 δρομείς (18.014 εγγεγραμμένοι συνολικά, με 2.000 παιδιά στο χιλιάρι μαθητών Δημοτικών), ανάμεσα στους οποίους και λίγοι Ευρυτάνες, που παρά τον πολύ υψηλό ανταγωνισμό τα πήγαν περίφημα και κέρδισαν θέσεις ακόμα και μέσα στην πρώτη δεκάδα της κατηγορίας τους.

Στα 42χλμ του Μαραθωνίου

Από το Άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, στην κεντρική πλατεία Πέλλας, έγινε η εκκίνηση του κυρίως αγώνα της ημέρας, του Μαραθωνίου των 42 χιλιομέτρων από την Πέλλα ως τη Θεσσαλονίκη.

Στον αγώνα πήρε μέρος ο 31χρονος Χρήστος Λιάνγκος, από το Καρπενήσι, ο οποίος με επίδοση 03:56:26 κατετάγη στην 564η θέση (73ος στις ηλικίες 19-34), σε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου με κορυφαίους αθλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Επιτυχίες στα 5χλμ

Η μεγαλύτερη ευρυτανική επιτυχία ήρθε στον παράλληλο αγώνα των 5 χιλιομέτρων, που είχε την πολυπληθέστερη συμμετοχή, με 11.000 και πλέον δρομείς να παίρνουν εκκίνηση μπροστά από το Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης.

Η ταλαντούχα Ματίνα Νούλα, γεννημένη το 1998, έτρεξε το πεντάρι σε 20 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα (ατομικό ρεκόρ), χρόνος που της χάρισε την 38η θέση στη Γενική Κατάταξη και τη 10η στην Κατηγορία των Γυναικών! Πρόκειται για μια εξαιρετική θέση, εάν λάβουμε υπόψιν μας και τον μεγάλο αριθμό των συμμετεχόντων στον αγώνα.

Επίσης, στα 5χλμ έτρεξε και ο Νίκος Αρωνιάδας (1989), ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε 23.37 και κέρδισε θέση στους πρώτους 100, ενώ ήταν 38ος στους Άνδρες 19-34 ετών. Μια ακόμα ευρυτανική συμμετοχή ήταν εκείνη της Μαρίας Τασιούλη (1997), που με χρόνο 24.51 αναδείχθηκε 24η στις Γυναίκες και 130η στη Γενική Κατάταξη.