Κυριακή, 25 Αυγούστου 2019

ev media-logo

Έτρεξαν -και διακρίθηκαν- στη Σπερχειάδα. Ευρυτανικές συμμετοχές σε αγώνες 21 και 5 χιλιόμετρων

Εκατοντάδες αθλητές και αθλούμενοι πήραν μέρος στον 4ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας», που διεξήχθη την Κυριακή 31 Μαρτίου 2019 με επίκεντρο τη Σπερχειάδα.

Στη γειτονική φθιωτική κωμόπολη, που έχει «αγκαλιάσει» τη συγκεκριμένη αθλητική διοργάνωση, βρέθηκαν και αρκετοί Ευρυτάνες, που συμμετείχαν είτε στον ημιμαραθώνιο (21χλμ) είτε στον αγώνα των 5 χλμ και κατάφεραν να διακριθούν.sperxeiada-running-2019

Από αριστερά: Γιώργος Χαβέλος, Χρήστος Κοντοκώστας, Δημήτρης Κολλημένος, Στέλιος Νούλας. Όλοι τους έτρεξαν στη Σπερχειάδα

Στον ημιμαραθώνιο

Η διαδρομή των 21.098 μέτρων ήταν ασφάλτινη και διέρχονταν δύο φορές τον ποταμό Σπερχειό, με την εκκίνηση να γίνεται στην κεντρική πλατεία της Σπερχειάδας, το πρωί της Κυριακής (31/3).

Στον ημιμαραθώνιο, ο Γιώργος Χαβέλος, από το Καρπενήσι, έτρεξε την απόσταση σε 1.42.24 και τερμάτισε στην 25η θέση (σε σύνολο 140 δρομέων), ενώ ανέβηκε στο βάθρο στην κατηγορία ανδρών 18-35 ετών. Στον ίδιο αγώνα, ο Χρήστος Κοντοκώστας έτρεξε σε 02.01.49 και ήταν 67ος.

Επίσης, ο ευρυτανικής καταγωγής Σπύρος Βαμβάτσικος ήταν 38ος (1.49.30), ο Στέφανος Σταμέλος κατετάγη 73ος (02.03.56)

Στα 5 χιλιόμετρα

Σχεδόν εκατό άτομα έτρεξαν, άλλωστε, στον παράλληλο αγώνα 5.000μ. με την ονομασία «Λαϊκός αγώνας - Καλύβα Στεφανή», με επίκεντρο ξανά τη Σπερχειάδα.

Εκεί, ο ταλαντούχος Στέλιος Νούλας ήταν εξαιρετικός και κατάφερε να κερδίσει τη 2η θέση και να ανέβει στο βάθρο των νικητών, αφού έτρεξε σε 19.14.

Νικητής, εξάλλου, ήταν ο Θανάσης Τζαβαλής, που κατάγεται από την Ευρυτανία και πέτυχε χρόνο 18.40. Ο Δημήτρης Κολλημένος, από το Καρπενήσι, ήταν 44ος με επίδοση λίγο πάνω από τη μισή ώρα (31.08).