Πέμπτη, 5 Δεκεμβρίου 2019

ev media-logo

Πιο έτοιμη η Νίκη Βόλου επικράτησε με 2-0 της Καλλονής

Με μια ημέρα καθυστέρηση, πραγματοποιήθηκε το φιλικό της Νίκη Βόλου με την Καλλονή, με την πρώτη να αναδεικνύεται νικήτρια πετυχαίνοντας δυο γκολ στο δεύτερο μέρος. Το φιλικό διεξήχθη την Κυριακή 12 Αυγούστου (18.30) στο Αθλητικό κέντρο Καρπενησίου.

NIKH-KAL

Συνθέσεις Ομάδων
Νίκη Βόλου (Περικλής Αμανατίδης): Βούρας, Μήτσης, Βέρτζος, Ψιάνος, Τάντιτς, Κυριάκος, Ουέλιγκτον, Ριζογιάννης, Ρόππας, Σκούφαλης, Καρατζάς.
* Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Καρακούτσης, Παπαδόπουλος, Χάμος, Σούφλας, Χολέβας, Αργύρης, Μκρτσιάν, Λαζαρίδης, Φλίγκος, Μπέκα, Γεωργαντζής.
Καλλονή (Τίμος Καβακάς): Μάππας, Χωριανόπουλος, Κώτσιος, Τραορέ, Σερφά, Γκονζάλες, Μαρσέλο, Μανούσος, Μανουσάκης, Κριπιντίρης, Λεοζίνιο.
* Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Σωτηρίου, Γόμος, Σιλιγαρδάκης, Μπουρούς, Χατζόπουλος, Βαλιός, Βλαστέλλης, Νταμπός, Γάλας.
* Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος, με βοηθούς τους Ηλία Γαλάνη και Βαγγέλη Λαθύρη (ΕΠΣ Ευρυτανίας).

NIKH-KAL-1

* Σε ένα μέτριο γενικά, παιχνίδι η Καλλονή ήταν καλύτερη στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, όμως με την πάροδο του χρόνου, η Νίκη άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματά της. Στην επανάληψη, οι Βολιώτες, που είναι σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας, ήταν ανώτεροι, πέτυχαν δυο τέρματα, σημειώνοντας έτσι την πρώτη του νίκη για τη νέα σεζόν.
1ο ημίχρονο (40 λεπτά)
: Στο 10΄, ο Γκονζάλες εκτέλεσε με πάσα φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή, ο Μαρσέλο πάτησε για την Λεοζίνιο, ο οποίος αφού έκανε μια προσποίηση σούταρε στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 15΄, ο Σερφά σέντραρε από τα δεξιά για τον Μανούσου, ο οποίος φάτσα με το αντίπαλο τέρμα είδε την κεφαλιά που επιχείρησε να περνάει μόλις άουτ!! Στο 33΄, το δυνατό σουτ του Σκούφαλη έξω από την αντίπαλη περιοχή και δεξιά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μάππα. Στο 38΄, ο Ρόππας «έσπασε» δεξιά για τον Σκούφαλη, ο οποίος έκανε αμέσως το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Η χαμένη ευκαιρία της Νίκης στο 10ο λεπτό
NIKH-KAL-2

2ο ημίχρονο (40 λεπτά): Στο 44΄, σε εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου από τα δεξιά (σαν κοντινό κόρνερ) και μετά το πρώτο σουτ του Χάμου που κόντραρε σε αμυνόμενο, η μπάλα έφτασε στον Φλίγκο, ο οποίος σούταρε άμεσα, όμως ο Σωτηρίου σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε σταθερά. Στο 49΄, ο Λαζαρίδης πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, περνώντας όποιον έβρισκε μπροστά του (!), μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 59΄, ο Μπέκα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Φλίγκος με ένα όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για τη Νίκη Βόλου (1-0). Στο 77΄, ο Γεωργατζής έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά για τον Λαζαρίδη, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, σφραγίζοντας έτσι την εξαιρετική του εμφάνιση στο δεύτερο μισό.

NIKH-KAL-3

Επίσης…
* 40-50 εκδρομείς της Νίκης Βόλου είχαν έρθει στο Καρπενήσι το Σάββατο για να δουν την ομάδα τους στο πρώτο της φιλικό.
Ο αγώνας αναβλήθηκε λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών και έτσι πήραν το δρόμο του γυρισμού, αφού πρώτα επισκέφτηκαν την ομάδα στο ξενοδοχείο Μοντάνα, όπου διαμένει η αποστολή.
* Μετρημένοι στα δάχτυλα ήταν οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.
* Από την κερκίδα παρακολούθησε τον αγώνα ο Γενικός αρχηγός της Καλλονής Λουκάς Καραδήμος. Το παρόν έδωσαν ο Πρόεδρος του ΑΠΟΚ Ανδρέας Θεολόγου και ο Υπεύθυνος επικοινωνίας του συλλόγου Γιώργος Λαθύρης, αμφότεροι στελέχοι του ξενοδοχείου Μοντάνα όπου διαμένει η Νίκη Βόλου.

Ο Λουκάς Καραδήμος
NIKH-KAL-5

O Ανδρέας Θεολόγου
NIKH-KAL-4

* Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Δημήτρης Σωτηρίου (25 χρονών, τερματοφύλακας) με καταγωγή από το Μαρτίνο Φθιώτιδας, που πάντως δεν είχε υπογράψει μέχρι την ώρα διεξαγωγής του αγώνα.
* Ορισμένα, υπέρ του δέοντος αντιαθλητικά μαρκαρίσματα, οδήγησαν σε λεκτική αντιπαράθεση μεταξύ των Κώτσιου και Φλίγκου. Μάλιστα, ο πρώτος λίγο μετά αντικατάσταθηκε, ενώ ο δεύτερος… σκόραρε!!

Δε δόθηκε συνέχεια στο επεισόδιο Κώτσιου (δεξιά)-Φλίγκου (αριστερά)
NIKH-KAL-6

* Στο ρόστερ της Νίκης εντάχθηκαν οι γνώριμοι από το πέρασμά τους από την Ελασσόνα: Φλίγκος, Ρόππας και Χάμος. Γενικός Αρχηγός της βολιώτικης ομάδας ήταν ο (επίσης πρώην ‘‘Ελασσονίτης’’) Πέτρος Τσιτσιμπής, ενώ δεν ήρθε στο Καρπενήσι ο ισχυρός άντρας του συλλόγου Ανδρέας Πάτσης.