Παρασκευή, 13 Δεκεμβρίου 2019

ev media-logo

Ξεμούδιασαν οι Αρκάδες που κέρδισαν με 3-0 τη μαχητική ομάδα των Επιλέκτων Ευρυτανίας

Το πρώτο του φιλικό πραγματοποίησε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα επικράτησε με 3-0 ομάδας επιλέκτων της Ευρυτανίας. Το παιχνίδι διεξήχθη στο Αθλητικό κέντρο Καρπενησίου τη Δευτέρα 2 Ιουνίου στις 18.30.

EPILEKTOI

Συνθέσεις ομάδων
Επίλεκτοι Ευρυτανίας: Ρεσίτης, Πασσάς, Νικολάου, Ζαραβέλης, Ντουφεκιάς, Ρούσσης, Καλύβας, Κατσαδούρος, Μπακαλίδης, Κουρλός, Γενιτσαρόπουλος Αλ. * Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Κ. Γενιτσαρόπουλος Κ., Πολυτσέρης, Κουτούμπας Παχής, Κολόκας, Κουτσουπιάς, Χρυσαφόπουλος, Γκορόγιας, Αθανασόπουλος.
Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Φορμίκα, Άλβαρεζ, Μπαρτολίνι, Τσαμπούρης, Ουσέρο, Ράγιος, Ναβάρο, Σαραντόπουλος, Ντινιωτάκης. * Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Κοντοπίδης, Αναστασόπουλος, Κατσαρός, Γκαϊτατζής, Λυμπέρης, Μυρσίνιας, Παπαδημητρίου, Νικολίτσας, Καστριτσέας, Τσόφλιος, Λαδάς.
* Διαιτητής του αγώνα: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος. Βοηθοί: Ηλίας Γαλάνης-Γιώργος Στοφόρος (ΕΠΣ Ευρυτανίας).

* Σε τρία 30λεπτα ημίχρονα διεξήχθη το παιχνίδι, κατόπιν αιτήματος του Αστέρα Τρίπολης. Στα δυο πρώτα ο Τσιώλης χρησιμοποίησε βασικούς παίχτες, ενώ στο τελευταίο η 11αδα απαρτιζόταν από παιδιά της ομάδας κάτω των 20. Σαφώς ανώτεροι οι Αρκάδες επικράτησαν εύκολα, χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα. Τρια γκολ, ένα χαμένο, πέναλτι και ένα δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι.
1ο ημίχρονο: Στο 10΄, στο οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε το δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη από θέση μέσα και δεξιά, ενώ στη συνέχεια ο Πασσάς απομάκρυνε την μπάλα παραχωρώντας κόρνερ.
Στο 21΄, μόλις άουτ πέρασε το μακρινό σουτ του Ντινιωτάκη, ενώ στο επόμενο λεπτό και μετά τη σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, ο Ράγιος με μονοκόμματο σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.
Στο 24΄, ο Ντινιωτάκης «έκλεψε» τη μπάλα από τον Ντουφεκιά και αφού μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πάσαρε στον Ράγιος, ο οποίος αμαρκάριστος δε δυσκολεύτηκε από κοντά να ανοίξει το σκορ (0-1).
Στο 27΄, με εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία ο Ρεσίτης μπλόκαρε το μακρινό σουτ του δραστήριου Ντινιωτάκη.

EPILEKTOI-1

2ο ημίχρονο: Στο 32΄, ο Ουσέρο με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ρεσίτη, «γράφοντας» έτσι το 2-0. Στο 40΄, σε αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Αλ. Γενιτσαρόπουλος «έσπασε» δεξιά για τον Μπακαλίδη, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.
Στο 43΄, ο Ναβάρο κλώτσησε εσκεμμένα τον Κ. Καλύβα και αποβλήθηκε με  απευθείας κόκκινη κάρτα.

EPILEKTOI-14

Στο 46΄, η Τρίπολη κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Σαραντόπουλου από τον Ρούσση, όμως ο Ουσέρο που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 50΄, ο Εγκόν έκλεψε τη μπάλα από τον Ζαραβέλη, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Ρεσίτης σε ετοιμότητα έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.  Επτά λεπτά αργότερα, ο πορτιέρο των Ευρυτάνων απέκρουσε δύσκολα το φάουλ του Εγκόν.
3ο ημίχρονο: Στο 81΄, ο Κουτούμπας απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τσόφλιου, ενώ στο 88΄, ο Αναστασόπουλος με σουτ στην κίνηση και μετά την σέντρα του Λυμπέρη από δεξιά διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

EPILEKTOI-2

Επίσης…
* Από την κερκίδα παρακολούθησε τον αγώνα ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης Σάκης Τσιώλης, αλλά και οι Γιώργος Μποροβήλος (Πρόεδρος του Αστέρα) και Γιάννης Καϋμενάκης (ιδιοκτήτης ομάδας).
* Οδηγίες στους Ευρυτάνες έδινε ο ποδοσφαιριστής του Αιόλου Μάκης Χρυσικός και στους Αρκάδες το τεχνικό τιμ του Αστέρα με επικεφαλής τον βοηθό προπονητή Λάζαρος Κυριλλίδης.
* Τους παίχτες που ενδιαφέρουν την ομάδα του «κατασκόπευσε» ο τεχνικός της Αναγέννησης Καρδίτσας Σάκης Θεοδοσιάδης, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα μαζί με τον τέως Πρόεδρο του Μουζακίου και νυν του ΑΣΑ Βασίλη Μπούρμπο. Η Αναγέννηση έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για τους Γεωργακόπουλο, Μπακαλίδη και Ζαραβέλη του ΑΠΟΚ.
* Με πρόβλημα τραυματισμού, που πάντως δεν ήταν ανησυχητικό αποχώρησε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Ράγιος.
* Για να συνεχίσει και η Τρίπολη με 11 ποδοσφαιριστές η αποβολή του Ναβάρο κατέληξε σε αντικατάστασή του από τον Αναστασόπουλο.
* Με την ομάδα Νέων αγωνίστηκε η Αρκαδική ομάδα στο 3ο ημίωρο του αγώνα.