Τετάρτη, 19 Ιουνίου 2019

ev media-logo

Η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ

Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα που προσφέρει συχνά στιγμές που κόβουν την ανάσα και ιδιαίτερα στις φάσεις των νοκ-άουτ αγώνων. Αυτή την εβδομάδα δεν αποτέλεσε εξαίρεση, καθώς η Λίβερπουλ ξεπέρασε ένα σχεδόν αδύνατο εμπόδιο και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Επανέφερε μνήμης της απίστευτης κατάκτησης του Ευρώ 2004 από την Ελλάδα, τότε που επίσης πολλοί πίστευαν ότι κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο και δεν υπήρχε καμία πιθανότητα.

Η Μπαρτσελόνα φαινόταν να έχει σφραγίσει τη συμμετοχή της σε ακόμα ένα τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, κερδίζοντας με 3-0 την Λίβερπουλ στο Καμπ Νόου, με μια εκθαμβωτική παράσταση του Μέσι. Σκοράροντας μάλιστα ένα απίθανο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σε μια αξέχαστη ευρωπαϊκή βραδιά στην Ισπανία.  Ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ, Λουίς Σουάρεζ, έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ του αγώνα, και η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο 1 προς 3 για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ στο www.stoixima24.net

Ο Σαλάχ και ο Φιρμίνο θα απουσίαζαν από τον επαναληπτικό αγώνα λόγω τραυματισμού,  προσθέτοντας περισσότερες δυσκολίες στο έργο της αγγλικής πλευράς. Στο Άνφιλντ η ατμόσφαιρα ήταν  τρομερή, σε μια ακόμα ευρωπαϊκή βραδιά για τον επαναληπτικό του ημιτελικού. Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό, με τον Ντιβόκ Οριγκί να ανοίγει το σκορ μετά από μόλις επτά λεπτά και ο εκνευρισμός ήταν ορατός στους παίκτες της Μπαρτσελόνα.

Αρκεί να θυμηθείτε την περσινή σεζόν και τον προημιτελικό απέναντι στη Ρόμα. Η Μπαρτσελόνα πήγε στον επαναληπτικό έχοντας κερδίσει με 4-1 το πρώτο παιχνίδι, αλλά η Ρόμα κέρδισε με 3-0 και την απέκλεισε.  Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ακόμα ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το σκορ παρέμεινε το ίδιο, και έτσι ο Κλοπ πήγε στο ημίχρονο ευχαριστημένος με το θετικό ξεκίνημα της Λίβερπουλ.

Η Λίβερπουλ συνέχισε το θετικό ξεκίνημά της ξεσηκώνοντας το Άνφιλντ, με ένα εντυπωσιακό δίλεπτο, στο οποίο ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ πέτυχε δυο γκολ. Αρχικά, με ένα απευθείας σουτ και στην συνέχεια με μια εκπληκτική κεφαλιά στην πάνω γωνία. Ο Οριγκί έκανε 4 τα γκολ, με το δεύτερο δικό του γκολ στη βραδιά, μετά από μια υπέροχη έμπνευση του Αλεξάντερ-Άρνολντ, καθώς η γρήγορη εκτέλεση του κόρνερ έπιασε την Μπαρτσελόνα στον ύπνο. Η ανατροπή είχε ολοκληρωθεί. Ακολούθησαν μερικές αγχωτικές στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν μια πανάξια νίκη για τη Λίβερπουλ, καθώς κυριάρχησε απόλυτα της Μπαρτσελόνα σε αυτό τον επαναληπτικό. Αυτή η νίκη θα γραφτεί στην ιστορία ως ίσως η μεγαλύτερη ανατροπή ποτέ, λαμβάνοντας υπόψη την ατελείωτη λίστα ταλέντων στην πλευρά της Μπαρτσελόνα, συμπεριλαμβανομένου του μεγάλου Λιονέλ Μέσι.

Η Λίβερπουλ είναι τώρα το μεγάλο φαβορί για κατακτήσει το τρόπαιο, καθώς φαίνεται ικανή να πετύχει ότι δεν κατάφερε στο τέλος της περσινής σεζόν. Όταν ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό.